BLACK SEA (Karadeniz’in Öteki Yüzü: Standartaltı Gemilerde Denizcilik)

991
 

ilk beğenen sen ol

Ekleyen / 04 Mar 2016 tarihinde yayınlandı

Tatil beldeleriyle, şirin balıkçı tekneleriyle ve insanlarıyla kendine has özelliklere sahip olan Karadeniz, denizciler için ne zamandır bu güzel özellikleriyle anılmıyor.

Yüzlerce yıldır, kendisini çevreleyen ülkeler ve topluluklar arasında canlı bir deniz ticaretine konu olan Karadeniz, bugün gemiadamları için bir kâbusa dönüşmüş durumda. Düşük ücretler, eski gemiler ve zorlu çalışma koşullarına ölümlü deniz kazaları eşlik ediyor.

Karadeniz’in çeşitli ülkelerinden gelen gemiadamları, işte böylesine olumsuz koşullarda çalışıyor ve evlerine ekmek götürmeye, geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar.

Kendilerini hasretle bekleyen ailelerine daha iyi bir hayat olanağı sağlamak için bu çileli mesleğin zorluklarına göğüs geriyorlar. Armatörün kaderine terkettiği gemilerde aylarca tek kuruş ücret almadan, yakıt ve kumanya yokluğunda hayatta kalmaya çalışıyorlar. Maaşların geç ödenmesi ya da ödenmemesi, gemilerdeki kötü çalışma ve yaşam koşulları, iş güvenliği kurallarının hiçe sayılması bir rutin haline gelmiş durumda. Ve malesef çaresizlik içindeki gemiadamları bu şartlarda bile iş bulmak için simsarlara gitmek zorunda kalıyorlar.

“Utanç Denizi” işte Karadeniz’deki tüm bu ağır koşulları özetleyen bir ifadedir.

Bu belgesel bir yılda tamamlanmıştır. Bu çalışmaya destek veren ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Kategori:

GÜNCEL

Etiket:

» Daha fazla göster

Henüz Yorum Bulunmuyor