18.5 C
New York kenti

Cumhurbaşkanı Erdoğan,Denizkurdu 2015 Tatbikatı’Na Katıldı

Published:

FACEBOOK SAYFAMIZ

https://www.facebook.com/Turk.Savunma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, katılımıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Denizkurdu 2015 Tatbikatı’nın “Seçkin gözlemci günü” Ege Denizi’nin Türk karasularında gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Denizkurdu 2015 Tatbikatı’nı “Başkomutan” sıfatıyla tatbikatın sancak gemisi TCG Salihreis’ten izledi. Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele’nin sevk ve idaresindeki tatbikatın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı bölümünde atışlar yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer ilgililerin, sancak gemisi TCG Salihreis gemisinin üst güvertesinde yerlerini almasının ardından “Seçkin gözlemci günü”nün ikinci bölümüne geçildi. Tatbikat kapsamında, ilk olarak belirlenen hedefe Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Sea Hawk helikopterlerinden atış yapıldı. İki helikopterden hareketli hedefe yapılan Hellfire güdümlü mermi atışında isabet sağlandı. Görevin tamamlanmasının ardından helikopterler, tatbikatın sancak gemisi olan TCG Salihreis’in önünden alçak uçuş yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı selamladı.

HELLFİRE GÜDÜMLÜ MERMİ ATIŞI

Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca ilk defa hareketli hedefe Hellfire güdümlü mermi atışı yapıldığı ifade edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan atış öncesi Orgeneral Akar ve Oramiral Bostanoğlu’dan bilgi aldı. Daha sonra TCG Oruçreis ve TCG Yavuz firkateynlerinden Sea Sparrow güdümlü mermi atışı gerçekleştirildi.

Tatbikata fırkateyn, korvet ve hücum botlarının su üstü atışlarıyla devam edildi. Atışlar öncesi Donanma Komutanı Koramiral Kösele, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi verdi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarının isabetli atışlarının ardından Kösele, üzerinde bulunulan TCG Salihreis Fırkateyni’nden de atış yapılması talebini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın izin vermesinin ardından tatbikatın sancak gemisi TCG Salihreis’tensu üzerindeki hedefe top atışları gerçekleştirdi. İsabetli atışlarının ardından hedef battı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekilerin geminin “sancak kırlangıç” bölümünde yerlerini almalarının ardından ise tören geçişi yapıldı.

“BİZLER İÇİN ONUR VERİCİ BİR TATBİKAT”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tatbikata katılan helikopter, gemi ve uçakların selamlamalarına el sallayarak cevap verdi. Geçiş sırasında TCG Kemalreis tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan için 21 pare top atışı gerçekleştirildi.

Geçiş töreninin ardından geminin köprü üstüne geçen Erdoğan, buradan tatbikata katılan unsurlara hitaben, “Türk Silahlı Kuvvetlerimizin değerli mensupları, 14-28 Mayıs tarihleri arasında denizlerimizde yapılmakta olan Denizkurdu 2015 Tatbikatı’nın şu anda başarılı seyrini tüm komuta kademesi ile birlikte izledik. Gerçekten bizler için gurur verici, onur verici bu tatbikatın ülkemizin güvenliği, emniyeti için hayırlara vesile olduğuna inanıyorum. Tüm emeği geçen komuta kademesinde olsun, tüm buradaki ekiplerimize olsun başarılarının artarak devamını diliyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun” dedi

Tatbikatın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Antalya’ya hareket etti.

Related articles

Recent articles

spot_img