27.8 C
New York kenti

HAYALET GEMİ FOÇA’DA

Published:

BODYER FOÇA’YA SÜRÜKLENDİ

Uzun bir süredir hacizli olması nedeniyle Aliağa limanında demirli bulunan 97.8 metre boyunda ,3 bin 936 grostonluk Bodyer isimli gemi çapasından kurtularak Foça kıyılarına sürüklenmiş, Foça aslan burnu mevkiinde karaya oturmuştu . Gemi Foçalı çevrecilerden tepki görmüş, Foça’nın bir turizm kenti olduğunu hatırlatan çevreciler, görüntü ve çevre kirliliği yaratan söz konusu geminin bulunduğu yerden acilen kaldırılmasını talep etmişti.

17.4.2014 Cuma günü gemiye gelen gemi sahipleri yanlarındaki teknik ekiple beraber geldikleri Aslan Burnundaki gemiyi çalıştırmak emniyete almak için çalışmalara başladı.

Rüzgârın yön değiştirmesi ile birlikte çapası ve içindeki seyir aletleri hırsızlar tarafından çalınmış olan gemi yüzmeye başladı ve Midilli Adası istikametine sürüklenmeye başladı. Zor durumda kalan gemi sahipleri Sahil Güvenlik ve Foçalı balıkçılardan yardım istedi.

Hemen harekete geçen Foçalı Balıkçılar gemiyi yedeğe alarak Foça önlerine getirdi. Geminin resmi işlemleri tamamlanmasından sonra güvenli bir limana çekilmesine çalışılıyor.

S.S .Foça Merkez Su Ürünleri Kooperatifi. Başkanı, Ceyhan ÇETİN yaptığı açıklamada “ Tekne sahipleri teknisyenler ile gemiyi çalıştırmak için gelmişler keşif yaparken suların yükselmesi ile gemi Midilliye doğru sürüklenmeye başlamış.
Gemi sahibi imdat isteği ile Liman başkanlıklarını, sahil güvenliği aramış en sonunda bize ulaştı. Kaymakamımızı aradık bilgi verdik kendisi Foça Özel çevre bölgesi adalara çarpıp parçalanırsa çevre kirliliği yaratır, yapabileceğiniz yardım varsa yapın dedi. Bizde Foçalı balıkçılar olarak gemiyi güvenli bir yere çektik.
Hafta sonu olması nedeni ile resmi işlemler yapılamıyor. Pazartesi gerekli resmi izinler alınırsa gemiyi güvenli bir şekilde limana yanaştıracağız.” Dedi.

http://www.focagazete.com/haberler/bodyer-focaya-suruklendi.html

Related articles

Recent articles

spot_img