25.3 C
New York kenti

Rusya’dan Kuzey Denizi’nde büyük hamle

Published:

Uzun yıllardır tartışılan, Rusya’nın kutuplara yakın Kuzey Denizi yolunu gemilerle yük taşımacılığında daha aktif kullanma projesi için düğmeye basıldı.
Rusya Başbakanı Medvedev’in imzaladığı plan, Süveyş kanalına iddialı bir rakip yaratmayı hedefliyor. Bu proje ile 2020 yılına kadar Kuzey Deniz Yolu adı verilen “buzlu” rotadan yılda 80 milyon ton yükün Asya’dan Avrupa’ya taşınması öngörülüyor. 2013’te 71, geçen yıl ise sadece 41 yük gemisinin kullandığı rotada genelde Rus gemileri aktif.
The Moscow Times’ın konuştuğu uzmanlar günde 49 gemi geçiş kapasitesi olan Süveyş kanalı yolundan 2 bin kilometre kısa olan rotanın büyük bir potansiyel taşıdığında hemfikir. Ancak petrol fiyatları ile navlun maliyetinin de düştüğü, Asya’dan Avrupa’ya uluslararası ticaretin kan kaybettiği bir dönemde projenin “zamanlaması” tartışılıyor.
Yine uzmanlar bu zorlu rotanın daha yaygın kullanılması için, Rusya’nın buzda sıkışacak olası bir gemiye anında ve etkili kurtarma garantisi vermesinin gerekeceğini vurguluyor. Rusya şu anda Kutup Koruma Birliği adı altında özel bir asker birlik kuruyor ve özel kurtarma gemileri inşa ettiriyor

Yayınlanmasını istediğiniz haber, röportaj ve konu başlıklarıyla ilgili olarak bizimle gisbirtv@gisbir.org adresinden temasa geçebilirsiniz.

Related articles

Recent articles

spot_img