27.6 C
New York kenti

TÜRK GEMİ SÖKÜM SEKTÖRÜ S.O.S VERİYOR

Published:

Aliağa’da Gemi Geri Dönüşüm sektörü can çekişiyor. Gemi söküm sektöründe faaliyet gösteren Türk firmalar Bangladeş, Hindistan, Pakistan gibi ülkelerin başlattığı haksız rekabet nedeniyle iflas riskiyle karşı karşıya kalıyor. Gemi söküm sektöründe Türkiye’nin tek bölgesi olma özelliğine sahip Aliağa’da 22 firmanın faaliyet gösterdiği gemi söküm tesisleri eski parlak günlerini adeta mumla arıyor.

2013’E GÖRE YÜZDE 30’LUK DÜŞÜŞ VAR!

Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) Yöneticisi Ersin Çeviker, 2014 Yılı içinde sökümü gerçekleşen 198 adet gemiden 572 Bin ton çelik elden eden sektörün 2013 yılına göre yüzde 30 seviyesinde bir düşüş yaşadığını söyledi.

BÜYÜK İSTİHDAM KAYBI…

Bir yıl öncesine kadar yaklaşık iki bin kişinin istihdam edildiği gemi söküm sektöründe bugün gelinen noktada ancak 800 kişinin istihdam edilebildiğini açıklayan Çeviker, “Gemi söküm bölgemizde konuşlu bulunan 22 firmadan 12’si sektörümüzde yaşanan kriz nedeniyle faaliyetlerini ara vermek zorunda kaldı. Hal böyle olunca hem yüzlerce arkadaşımız da işinden oldu, hem de firmalarımızın milli ekonomiye sağladığı katkı büyük ölçüde sekteye uğradı” dedi.

UMUDUMUZ AB YÖNETMELİĞİ

Bangladeş, Hindistan, Pakistan gibi Asya ülkelerin de gemi sökümü maliyetlerinin Türkiye’ye göre çok daha avantajlı olduğunu ve bu ülkelerin söküm maliyetinde ki avantajlarını son dönemde gemi alımı noktasında fiyat yükselterek kullanmaya başladığını anlatan Çeviker, şöyle konuştu: “Bizim bu saatten sonra tek umudumuz; AB Çevre ve İş sağlığına uyumlu gemi geri dönüşümü yönetmeliğidir. Çünkü biz Türkiye olarak diğer Asya ülkelerine göre bu yönetmeliğin gerekliliklerini yüzde 95 seviyesinde yerine getiren tek ülkeyiz. 2015 yılında söz konusu yönetmeliğin esas alınması halinde bugün bize haksız rekabet uygulayan ülkeler, AB bayraklı gemilerin sökümünü gerçekleştiremeyecekler”

Related articles

Recent articles

spot_img