3.7 C
New York kenti

Türkiye’de İnşa Edilen En Büyük Gemi M/F Balıkesir 10 Denize İndirme Töreni

Published:

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un desteği ile S.S. Erdek Deniz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi yönetim kurulu tarafından İstanbul Tuzla’da Selay Tersanesinde inşa ettirilen Türkiye’nin en büyük feribotu olma özelliğini taşıyan, “M/F BALIKESİR 10” isimli Ro-Ro yolcu gemisi Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur tarafından denize indirildi.

İstanbul Tuzla’daki Selay Tersanesinde düzenlenen törene; Balıkesir Büyükşehir belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu, S.S. Erdek Deniz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Sürmen, Türk Loyd’u Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Zorlu, Selay Tersanesinin sahibi Suphi Çolak, denizcilik sektörünün önde gelen temsilcileri, tersane yöneticileri ve aileleri, çalışanlar katıldı. Tören denizciler için yapılan saygı duruşu, ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Açılış konuşmalarında, feribotun bugüne kadar Türkiye’de inşası tamamlanan en büyük feribot olma özelliğini taşıdığı vurgulandı. 101 metre boyunda, çift katlı, Bin yolcu kapasiteli ’Balıkesir 10’ gemisi Türkiye için ilk olma özelliğine sahip.

Törende konuşan S.S. Erdek Deniz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Sürmen, Balıkesir 10 feribotunun savunma sanayi ve ülke için de büyük önem taşıdığını vurguladı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a katılımından dolayı özellikle teşekkür eden Muharrem Sürmen, kooperatif olarak filolarını genişleterek revize etmek amacıyla çalışmalara hız verdiklerini söyledi. Sürmen, “Balıkesir 10 feribotumuz bu çalışmalarımızın başlangıcıdır. Kooperatif yönetimi olarak Türkiye ekonomisinin 2023 yılı hedeflerine katkıda bulunmak amacıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında kooperatifimiz 10 adet yeni gemisini inşa etmiş ve hizmete sunmuş olacaktır. Kooperatifimizin, Erdek-Marmara-Avşa-Barbaros-Bandırma ve Tekirdağ arası çalışan 7 adet gemisi bulunmaktadır” dedi.

Muharrem Sürmen konuşmasını Balıkesir 10 gemisine hitaben, “Balıkesir 10 seni denize indiriyorum. Vatanıma, milletime hayırlı ve uğurlu olmanı diliyorum. Bahtın açık, denizlerin sakin, pruvan neta olsun” sözleriyle tamamladı.

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası MeclisBaşkanı Cengiz Kaptanoğlu ise yaptığı konuşmada Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’dan ve Erdek Deniz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Sürmen’den övgü ve takdir ile söz etti. Kaptanoğlu : ”Biz Karadenizliler olmasa Türkiye’de denizcilik olmaz. Bu gemimiz Türk deniz ticaret filosuna, çalışanlarına ve sahiplerine, hizmet edeceklerine hayırlı ve uğurlu olsun. Allah yolunu açık etsin.”

Erdek Deniz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Sürmen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a anı ve teşekkür plaketi takdim etti.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Ankara’da olduğu için katılamayıp telgraf gönderdiği törende konuşmaların ardından geri sayım bekleyen Balıkesir 10 gemisini kurdelesini Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur keserek nihayet alkışlar eşliğinde denize indirildi.

Büyük heyecan ve mutluluğun yaşandığı törende görkemli bir şekilde denize kavuşan ”M / F BALIKESİR 10” isimli RO-RO yolcu gemisinin yaklaşık bir ay sonra seferlerine başlayacağı kaydedildi.

Related articles

Recent articles

spot_img