18.5 C
New York kenti

ULUSLARARASI DENİZCİLİK FUARI’NA ‘ALİAĞA’ DAMGASI… (KANAL 35- ANA HABER)

Published:

Hasan Eser / Kanal 35 / Dünya denizcilik sektörünün en önemli buluşması olan; ‘EXPOSHIPPING EUROPORT İstanbul 13.Uluslararası Denizcilik Fuarı’ sektörün tüm profesyonellerini bir araya getirdi. Denizcilik sektöründe umutların devam ettiğini tüm dünyaya göstermek vizyonu ile yola çıkan ‘EUROPORT İSTANBUL 2015’e dünyanın muhtelif ülkelerinden katılan denizciler, sektöre yönelik tüm yenilikleri ve teknolojileri yakından izleme fırsatı buldu. Fuar etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen sempozyum, panel, çalıştay, ikili ve çoklu görüşmeler ‘EUROPORT İSTANBUL 2015’ organizasyonunu güçlü kılarak daha etkili ve verimli olmasını sağladı.

LİDER ÜLKE TÜRKİYE ÖRNEK GÖSTERİLDİ
Denizcilik sektörünün geleceğinin ve yeni yatırımların ele alındığı ‘EUROPORT İSTANBUL 2015’ fuarına; İzmir’in Aliağa İlçesinde GEMİSANDER çatısı altında faaliyet gösteren Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri damga vurdu. Dünya Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (ISRA) tarafından düzenlenen ‘Gemi Geri Dönüşüm’ konulu sempozyum, armatörleri, filo yöneticilerini ve gemi geri dönüşüm sanayicilerini bir araya getirdi. Sektöre ilişkin mevcut durumun, sorunların ve hedeflerin değerlendirildiği sempozyumda; Gemi Geri Dönüşüm sektöründe Türkiye’nin dünya lideri olduğu bir kez daha veriler ile ortaya kondu. Aliağa’da 22 firmanın faaliyet gösterdiği gemi söküm tesislerinin iş güvenliğinde, çevre duyarlılığında ve işçi sağlığında dünyaya örnek olduğu konusunda da görüş birliğine varıldı.

AB ÜYESİ ÜLKELERİN TERCİHİ TÜRKİYE
Sempozyumda konuşan Dünya Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri (İSRA) Başkanı Adem Şimşek, İSRA üyesi sanayicilerin hedeflerinden bahsederek sektörün son durumunu değerlendirdi. Sempozyuma AB ülkelerinden katılan filo temsilcileri ise; Türkiye dışında ki ülkelerin gemi geri dönüşüm sektöründe AB mevzuatının gerekliliği olan şartları yerine getirmedikleri sürece, AB Bayraklı gemilerin sökümünü sadece Türkiye’de gerçekleştirmeye devam edeceklerinin altını çizdi. Avrupalı filo temsilcilerinin bu açıklamaları sempozyuma Asya ülkelerinden katılan temsilcileri hayal kırıklığına uğrattı. Hal böyle olunca sempozyumdan en karlı çıkan taraf ise Türk sanayicileri oldu. Toplantı sonrasında Türk gemi geri dönüşüm sanayicileri ikili görüşmeler yaparak yeni anlaşmalara imza attı.

Related articles

Recent articles

spot_img