29.7 C
New York kenti

Yarımca stars in stunning new video! Yarımca’nın yıldızları etkileyici yeni video ile karşınızda

Published:

4 DEV BOĞAZ’I GEÇTİ KÖRFEZ’E ULAŞTI

22 Mayıs sabahı Çanakkale kordonda yürüyenler, her biri 87 metre yüksekliğindeki 4 adet rıhtım vincini taşıyan dev bir geminin boğazdan geçişine tanıklık ettiler. Hazarfen Çelebi’nin uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiği 63 metre yüksekliğindeki Galata Kulesi’nden 24 metre daha yüksek olan bu vinçler Çin’den Türkiye’ye ulaşmak üzere 2 aylık yolculuğunu tamamladı. Çevre dostu en son teknolojilere ev sahipliği yapacak, tamamlandığında Türkiye’nin en önemli konteyner terminallerinden biri olacak DP World Yarımca Liman İşletmesi’ne kurulumu yapılan bu Super Post Panamax rıhtım vinçleri ile 400 metre uzunluğundaki 19.000 TEU’luk dünyanın en büyük gemilerine dahi hizmet verilebilecek.

1.5 km Uzaktan Kumanda Edilecek

Bu vinçler 65 metre uzaklıktaki bir konteyneri geminin üzerinden alarak kıyıya getirebilecek şekilde tasarlandı. Bu mesafe neredeyse bir futbol sahasındaki iki korner direğinin arasındaki uzaklığa eşit. Dünyada sayılı, Türkiye’de ise bir ilk olacak şekilde, vinç operatörünün vincin üzerine çıkmadan 1.5 km mesafedeki bir kontrol odasından monitörler ve joystickler ile uzaktan kumanda edebileceği bu vinçler, DP World Yarımca’nın tedarik zinciri verimliliği için uygulayacağı yenilikçi yaklaşımın yalnızca bir parçası niteliğinde.

Nichola Silveira: “Sektörde yeni bir dönem başlıyor.”

Limancılık sektöründe yeni bir dönemin başladığını belirten DP World Yarımca CEO’su Nichola Silveira, “İlk dört rıhtım vincimizin daha önce planladığımız tarihten de önce limanımıza gelmesi ve kurulumunun tamamlanmış olması projemiz için çok önemli bir aşama. Limanımızın faaliyete geçmesiyle birlikte yereldeki bilgi birikimimizi küresel tecrübemizle birleştirerek müşterilerimizin küresel pazarlara erişiminde tercih ettiği liman olmak, bunu yaparken de hem bölgenin hem ülkenin ekonomisine en üst düzeyde katkı sağlamak için sabırsızlanıyoruz.” diye konuştu.

Related articles

Recent articles

spot_img