26.7 C
New York kenti

Ankara’nın Gündemi – AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım (05.03.2014)

Published:

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, TGRT Haber’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programına konuk oldu. Yıldırım, gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

– İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI YILDIRIM’IN AÇIKLAMALARI
– BİNALİ YILDIRIM:
– “ÇÖP FABRİKALARI KURACAĞIZ”
– “İZMİR’DE ÖNCE YAPILAR YAPILMIŞ, DAHA SONRA ALTYAPI YAPILMAYA ÇALIŞILMIŞ”
– “İZMİR’DE VAHİM BİR DURUM SÖZ KONUSU”
– “İZMİR’İ AKDENİZ’İN EN GÜZEL ŞEHRİ HALİNE GETİRECEĞİZ”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, “İzmirli her hemşehrimin bana oy vermek için bir nedeni var. Bir kere biz ve 30 ilçedeki adaylarımızın hepsi hizmet odaklı bir seçim kampanyası yürütüyoruz. Hizmet edeceğiz diyoruz. Proje üreteceğiz, hayatınızı kolaylaştıracağız, İzmir’in yerel ekonomisini kalkındıracağız, tarımsal projeleri daha da çok destekleyeceğiz, turizmi geliştireceğiz, sosyal ve kültürel hayatı geliştireceğiz diyoruz. Bizim bin 414 tane projemiz var. Bu projelerin hepsi ciddi projeler. Bu projeler 1 buçuk yıldır çok geniş katılımlı teknik bir ekip tarafından yapıldı. Bu projelerde insan var, ekonomik kalkınma var, istihdam var, İzmir’i marka şehir yapma var” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, TGRT Haber ekranlarına konuk oldu. Yıldırım, sunuculuğunu TGRT Haber ve İhlas Haber Ajansı Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’ın yaptığı programda yerel seçimlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım, İzmir’in çöp sorununa ilişkin, “İzmir’in çöp meselesini çözmemiz gerekiyor. İzmir’de çöpler toplanıyor. Çiğli’nin Harmandalı mevkiinde bir çöp dağına atılıyor. Orada çöp dağlar koku yapıyor. Artı heyelan, patlama ve hastalık tehlikesi var. Bunun için çöp fabrikaları kuracağız. Etrafında sera bahçeleri olan, yeşil alanları olan, orada çöp imha edildiğini hiç fark edemeyeceğiniz bir tesis kuracağız. O alanın hemen bırakılması lazım. Tabi yenisi yapılana kadar mecburen çöp dağı olmaya devam edecek. Bu 1 buçuk, 2 senede yapılabilecek bir tesis” dedi.

İzmir’in altyapı sorununu anlatan Yıldırım, “İzmir’de önce yapılar yapılmış, daha sonra altyapı yapılmaya çalışılmış. Böyle olunca fazla yağmur yağınca yetersiz kalıyor. Önce yağmur giderleri toplanacak bir yere. Oradan ana kolektöre alınıp, arıtılıp derin deniz deşarjıyla aktarılması gerekiyor. İzmir düz bir yer değil. Yani bıraksan, hiç karışmasan sular akıp gidecek. Ama yapılaşmalardaki yanlışlardan, yolların geometrisinden dolayı bu mümkün olmuyor” diye konuştu.

“İZMİR’İN ÖNCE ANAYASASINI OLUŞTURMAMIZ LAZIM”
İzmir’in en büyük sorunlarından birinin plansızlık olduğunu belirten Yıldırım, “Plansız yapılacak her şey hem kaynak israfıdır, hem de yanlışa götürür. İzmir’in önce anayasasını, yani planını oluşturmamız lazım. Orta ve uzun vadeli değişmeyecek, sürekli imar revizyonuyla üzerinde oynanmayacak bir plan yapmak lazım. İmar planlaması ve ulaşım altyapı planlaması lazım. Bunları yapmadan telaşla bir projeye başlarsak işin içinden çıkamayız. Yani altta ne var bilmiyoruz. İzmir’in altında neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz, vahim bir durum söz konusu” şeklinde konuştu.

Related articles

Recent articles

spot_img