18.5 C
New York kenti

Ankara’nın Gündemi – Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım (09.01.2013)

Published:

– BAKAN YILDIRIM, TGRT HABER’DE GÜNDEME İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU
– ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI BİNALİ YILDIRIM:
– ” (ULAŞTIRMADA 2013 HEDEFİ) İSTANBUL-ANKARA ARASI YÜKSEK HIZLI TREN NİHAYET BU SENE BİTECEK, 150 YILLIK MARMARAY HAYALİ GERÇEK OLACAK, ANKARA METROLARINDAN KIZILAY-ÇAYYOLU VE BATIKENT-SİNCAN HATTINI BU SENENİN SONUNDA BİTİRECEĞİZ”
– “2013 YILINDA 3 BİN 500 KİLOMETRE SICAK ASFALT YAPACAĞIZ, YANİ BU SENE SICAK ASFALTTA BİR SEFERBERLİK VAR”
– “(TERÖRLE MÜCADELE) 35 YILDA 1 TRİLYON DOLAR KAYNAK HEBA OLDU”
– “BU SÜREÇ SABOTE EDİLİRSE, BU SÜREÇ ÜZERİNDEN SİYASET YAPILIRSA ÜLKE ZAMAN KAYBETMEYE DEVAM EDER”
– “ESKİDEN OLDUĞU GİBİ BATIYA HASTANE, DOĞUYA HAPİSHANE; BATIYA YOL, DOĞUYA KARAKOL ANLAYIŞINI YIKTIK”
– “ÜLKENİN HER KARIŞ TOPRAĞINA EN ÇAĞDAŞ HİZMETİ GÖTÜREBİLİYORSAN O ZAMAN ÇAĞDAŞSIN, ŞAPKA SALLAYARAK ÇAĞDAŞ TÜRKİYE OLMAZ”
– “2023 YILI HEDEFLERİMİZ ARASINDA HIZLI TRENİ DİYARBAKIR’A GÖTÜRMEK DE VAR”
– “YÜKSEK MENZİLLİ, 36 BİN 500 KİLOMETREDE KONUŞLANACAK, 3.5 TON AĞIRLIĞINDA BÜYÜK BİR HABERLEŞME UYDUSUNU 2016 YILINDA UZAYA GÖNDERECEĞİZ”
– “(BÖLÜNMÜŞ YOLLAR) “BÖLÜNMÜŞ YOLLARDAN DOLAYI TRAFİĞİN VE SEYAHAT MİKTARININ İKİ KAT ARTMASINA RAĞMEN ÖLÜMLÜ KAZALARIN ORANI YÜZDE 41 AZALDI”
– “YOLLARIN BÖLÜNMESİYLE BİRLİKTE BİR YILDA YAKITTAN VE ZAMANDAN TASARRUF 14.5 MİLYAR DOLAR OLDU, BÖLÜNMÜŞ YOLLARA HARCADIĞIMIZ PARA 4.5 YILDA GERİ DÖNDÜ”
– “ARAÇ SAYISININ ARTMASINA RAĞMEN 2.3 MİLYON TON DAHA AZ KARBONDİOKSİT HAVAYA VERMİŞ OLDUK, YOLLARI BÖLDÜK, MİLLETİ BİRLEŞTİRDİK”
– “(HAVA ULAŞIMI) “TÜRKİYE’DE DAHA ÖNCE 8.5 MİLYON VATANDAŞIMIZ UÇAĞA BİNERKEN ŞİMDİ 65 MİLYON İNSAN UÇAĞA BİNİYOR. DIŞ HATLARLA BİRLİKTE 130 MİLYONU GEÇTİK”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2013 yılında 434 projede çalışma yapılacağını belirterek, İstanbul-Ankara arası Yüksek Hızlı Tren’in bu sene biteceğini, 150 yıllık Marmaray hayalinin bu sene gerçek olacağını ve Ankara metrolarından Kızılay-Çayyolu ile Batıkent-Sincan hatlarının bu senenin sonunda bitirileceğini bildirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’ın hazırlayıp sunduğu Ankara’nın Gündemi programına konuk oldu. İhlas Medya Ankara Grup Başkanı Nuri Elibol ve 24 TV Ankara Temsilcisi Yaşar Taşkın Koç’un sorularını yanıtlayan Yıldırım, programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Güncel meselenin terör olduğu ve terörün bir an önce sonlandırılması 75 milyon insanın arzusu olduğunu ifade eden Yıldırım, “Terör, 35 yıldan daha fazladır can yakmaya devam ediyor. Ülkemizin fidanları, Mehmetleri, masum insanlar ölenlerin sayısı 40 bini aştı. Ölen insanımız bizim insanımız. İnsan kaynağımızı zaten biz Kurtuluş Savaşı’nda Osmanlı Dönemi’nde kaybettik. Ortada bir savaş yokken böylesine büyük bir kayıp bir ülke için en büyük acıdır, en büyük elemdir. Millet bir an önce bu belanın def edilmesini, bütün kaynaklarımızın ülkemizin kalkınmasına, büyük Atatürk’ün bize işaret ettiği çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak için Cumhuriyetimizin 100. yılında dünyanın 10 sayılı ülkeleri arasında yerimizi almak için harcamamızı bekliyor. Bu süreçte terörü ortadan kaldıracak, silahları susturacak ne inisiyatif olursa olsun bunu herkes gayet olumlu karşılar, saygıyla karşılar. Bu bizim ülkemizin geleceğidir” dedi. 35 yılda 1 trilyon dolar kaynağın heba olduğunu dile getiren Yıldırım, bu kaynakla 400 tane 3. Boğaz Köprüsü’nün, 400 bin km bölünmüş yolun, üçüncü havalimanından 100 milyon yolcu kapasiteli en az 60 tane yapılabileceğini, nüfusu 100 bini aşkın yüzlerce şehrin kurulabileceğini kaydetti.

Yıldırım, “Bu nifak tohumları her kim attıysa, her nedenle atıldıysa artık bunu sürdürmenin ülkenin kaynaklarını yok etmenin bir anlamı yok. Bundan nemalananlar, iç ve dış destekçileri, bunun ticaretini yapanlar hariç herkes istiyor. O halde herkesin sorumlu davranması lazım. Kişisel beklentileri kenara bırakmak lazım. Ülkenin bölünmesi, demokratik özerklik, ayrı bölgesel yönetim bunların geçerli formüller olmadığı, umutsuz vakalar olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Ülkede silahlar susacak, bir olarak, bütün olarak hep beraber el ele, kol kola vereceğiz. Ülkemizin kalkınması için ele güne karşı dimdik ayakta durabilmek için hep beraber çalışacağız. Yeni bir sayfa açacağız. Herkes bunu istiyor. Ama bu süreç sabote edilirse, bu süreç üzerinden siyaset yapılırsa ülke zaman kaybetmeye devam eder ” şeklinde konuştu.

Related articles

Recent articles

spot_img