22.2 C
New York kenti

Dünyanın En Tuhaf 10 Sporu

Published:

Bu videoda spor olarak kabul edilen en ilginç aktiviteleri bir araya getirdik. Listemizdeki ilk ilginç spor, “extreme ironing”. Türkçe’ye “sıradışı ütü yapma” diye çevirebiliriz. Amaç, en zor koşullarda ütü masasının üzerinde tişört ütülemek. Tek ve veya takım halinde yapılabiliyor. 1997 yılında İngiltere’de ortaya çıkmış. Öyle popüler ki, 2002’de Dünya Şampiyonası bile düzenlendi.

Sıradaki spor için öncelikle dağ gelinciğini tanımamız lazım. Bu aslında evcil bir hayvan. Tavşan avında kullanılıyor. Ayrıca acayip bir sporda da işe yarıyor: Pantolonun içine gelincik atma. İngiltere’nin bazı bölgelerinde çok popüler. Tek bir kural var, gelinciği mümkün olan en uzun süre içeride tutmak. Dünya rekoru 5 saat 30 dakika. Dağ gelinciğinin dişlerini görünce, ne kadar tehlikeli olduğunu bir spor olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Listemizdeki bir diğer spor, “küvet yarışı”. Küvetler bir nevi sürat motoruna dönüştürülüyor. Kanada’da 1967 yılından bu yana yapılan sporun binlerce fan’ı var. Küvet botunun hangi özelliklere sahip olması gerektiği tanımlanmış durumda. Sadece buna uygun küvetlerle yarışabiliyorsunuz.

Sıradaki sporun ismi “Kuşadam Ralisi”. Sporcular kendi yaptıkları basit planörlerle veya kanatlarla yüksek bir yerden atlıyor. Altlarında deniz veya nehir var. Müsabakalar Avustralya’dan Japonya’ya pek çok ülkede düzenleniyor. Yarışmacılar en uzağa gitmeye çalışıyor ama asıl amaç tabii ki eğlenmek.

Listemize en zorlu sporlardan biri olan “Bataklık yarışı” ile devam ediyoruz. Adından da anlaşıldığı gibi, bu yüzme yarışı, bataklıkta yapılıyor. Sporcular şnorkel ve palet giymek zorunda. Mesafe en az 55, en fazla 110 metre olabiliyor. Dünya bataklık yarışı 1994’ten bu yana her yıl, erkekler, kadınlar ve gençler olmak üzere 3 kategoride yapılıyor.

Tuhaf sporlar listesinde İskandinav ülkelerinde popüler olan bir spor var: Eş Taşıma. 1800’lü yıllardan beri yapılan bu yarışta koşan kişi erkek, üstündeki de kadın oluyor. Eş taşıma’nın temel kuralları ise şöyle: Yarış pisti 253 metre ve bir kısmı kuru, bir kısmı su olacak. Üstteki eş 49 kilodan hafif olmayacak. Ve taşıdığınız eş ile aranızda duygusal bir ilişki olacak.

Sıradaki sporumuz, klasik “yastık savaşı” üzerine kurulu. Bunun için Kanada’nın Toronto şehrinde yarı profesyonel bir lig var. Sadece kadın sporcular katılabiliyor. Yastıkla yapılan her tür hamle serbest. Rakibinizi tuş ederek veya pes ettirerek kazanabiliyorsunuz.

Sırada, “Kütük Yuvarlama” adındaki su sporu var. Amerika’da federasyonu bile olan bu ilginç sporda amaç, düşmeden kütüğün üzerinde kalmak. Rakibinize dokunamıyorsanız ama ayağınızla su sıçratabiliyorsunuz. Ayağınıza krampon giymek serbest. Hatta bu spora özel daha fazla çivisi olan kramponlar üretiliyor.

Listemizde sonlara yaklaşıyoruz. “Satranç boksu”, zekaya ve güce dayalı iki sporun birleştirilmesiyle ortaya çıkmış. Müsabaka 11 round’dan oluşuyor. Bunların 6’sı satranç, 5’i de boks maçı. Rakibinizi mat veya nakavt ederek; yahut da sayı ile yenebiliyorsunuz. Bu sporun uluslararası federasyonu da var ve her yıl dünya şampiyonası düzenleniyor.

Bu listedeki en acayip spora geldik: Solucan cezbetme. Amaç, toprağı kazmadan solucanları etkileyerek toprağın üstüne çıkarmak. İngiltere’de çok yaygın. En çok kullanılan yöntem ise toprağı titreştirmek. Bunun için flüt çalanlar bile var. Finalde de yüzeye çıkan solucanlar toplanıp sayılıyor ve birinci olan takım belli oluyor.

OHA Diyorum kanalında ilginç, komik, faydalı, eğlenceli videolar yayınlıyoruz. İlginç bilgiler veriyoruz, eğlenceli oyunlar oynuyoruz, rekor denemeleri yapıyoruz, komik fotoğrafları derliyoruz, enteresan sorulara cevap veriyoruz, göz yanılmaları ile şaşırtıyoruz, oha diyeceğiniz deneyler yapıyoruz. Videolarımızı çekerken önce biz eğleniyoruz, ardından elbette sizi eğlendirmeyi amaçlıyoruz.

Faydalı ipuçları ve hayatınızı kolaylaştıran pratik bilgiler için diğer kanalımız YAPYAP’ı ziyaret edin:
http://www.youtube.com/yapyap

Related articles

Recent articles

spot_img