22.2 C
New York kenti

Özel Röportaj – Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım (26.05.2015)

Published:

BİNALİ YILDIRIM TGRT HABER’DE
Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, ‘CHP’ye ve MHP’ye sormak lazım; nerede duruyorsunuz. Ülkenin 2023 hedeflerinde, üniter devlet yapısında veya Türkiye’nin değişmez 4 ilkesini, tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan; bunun neresindesiniz? Yaptığınızla, Türkiye’nin vazgeçilmez hesapları birbiriyle örtüşüyor mu? Siz sadece AK Parti’yi aşağı çekmek için ülkeyi bölmek, üniter yapıyı ortadan kaldırmak; milletin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini zarara uğratacak, terörle bağlantılı bir partiye dolaylı ve örtülü destek vermekle neyi amaçlıyorsunuz. Bunu millete izah etmeleri lazım” dedi.

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Yıldırım, İhlas Haber Ajansı (İHA) ve TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’ın sunduğu “Gündem Özel” programına konuk oldu. Programda gündeme dair soruları cevaplayan Yıldırım, “Hakkari Yüksekova’da havalimanı yapmak, herhalde 2008’de biz bu işe teşebbüs ettiğimizde hayal bile edilemezdi ve hiç kimse böyle bir havalimanının yapılabileceğine ihtimal vermiyordu. Bunu eski siyasetçilerin ayaküstü söylediği vaatlerden biri olarak görüyorlardı. Kolay olmadı. Sebebini söyleyeyim; 2008 yılında biz yatırım kararı aldık, 2010’da proje hazırlıkları bitti. İadesini yaptık, 2015’te açıyoruz. Nihayet şehir havalimanı 5 yıl, halbuki biz çok daha büyük projeleri daha kısa sürede yaptık. 3. köprüyü, 2 yılda 2 buçuk yılda bitiriyoruz. Yarısı kadar sürede bitiyor. Her türlü yasadışı fiili durumları yaşadık ama ‘inatta bir murattır’ dedik yılmadık. Çünkü biz, Hakkari’nin, Yüksekova’nın hatta ovaya yakın İran bölgesinin, hatta güneyde Erbil’in bölgesel olarak dünyaya açılmasını önemsiyorduk” ifadelerini kullandı.

“TERÖR ÖRGÜTÜ TEHDİT ETTİ”
Terörü azaltacak, oradaki terör baskısını kaldıracak olanın havalimanı olduğunu belirten Yıldırım, “Bir yerde havalimanı varsa, o yer artık, Türkiye’nin her köşesine açıldığı gibi yurtdışına da açılmış hale geliyor ve bütün dış ve iç yatırımcılar akın akın oraya geliyor. Yani 20 saat 18 saat yollarda hem trafikte can güvenliği hem de terör tehdidiyle gelip oralarda yatırım yapmasını bekleyemeyiz ama havalimanı olunca bunların birçoğu ortadan kalkıyor. Bölge insanının morali düzeliyor, ihracat artıyor, yatırımlar artıyor ve terörün bataklığı da kurutulmuş oluyor. Temel atmaya gittiğimizde, 2010’un Nisan ayıydı sanıyorum, maalesef terör örgütü tehdit etti. Temel atma sevincine, Yüksekova’ya 5 kilometre olmasına rağmen, oradaki vatandaşlarımızın, Kürt kardeşlerimizin katılmasını engellediler. Biz, orada bulunanlarla, Ankara’dan gidenlerle, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker ile beraber temel attık. Tabi bugün açılışını yaptık, bizzat yapıp bitirdiğimiz bir işin, yapılmış bir eserin açılışında bulunmak ayrı bir haz, ayrı bir mutluluk. Bu işte tabi Sayın Cumhurbaşkanımızın, o dönemde Başbakanımız, çok büyük katkıları var. Nihayet tarifeli seferler de başladı” şeklinde konuştu.

“HAVAALANI İNŞAATINA YAPILAN 99 TERÖR SALDIRISIYLA ÇALIŞMALARIN 2 YIL AKSATTI”
Havaalanı inşaatına yapılan 99 terör saldırısıyla çalışmaların 2 yıl aksadığını ve maliyetinin arttığını dile getirenYıldırım, “Doğrudan maliyet artışı bir yana, 2 yıl önce bölgeye bu havalimanı gelseydi; bölgenin ticareti, turizmi, ekonomisi 2 yıl daha fazla canlanacaktı. Zaman kaybı telafi edilemiyor. Kaybolan parayı, ekonomik değeri telafi edersiniz ama zamanı telefi edemiyorsunuz. Oradaki insanların gözündeki pırıltıyı, sevinci, devlete güveni; kendisinin özgüveninin ne kadar arttığını, 1.sınıf vatandaş muamelesi gördüğünü; havaalanı kim biz kim, uçak kim biz kim. Bu dağların, vadilerin arasında mahrumiyetle yaşamaktan kurtardık. Bu, bölgede son 40 yıldır mücadele ettiğimiz sorunun tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik en radikal adımlardan bir tanesidir. Ayrıca biz, Van Hakkari arasında 203 kilometrelik yolu tamamen bölünmüş yol olarak başladık. Orada yine terör örgütü, özellikle Başkale’de, sürekli şantiye yaktı, sürekli adamları dağa kaçırdı. Birkaç yıl oldu başlayalı. Bitirmemiz gerekiyordu, şu anda yarısından biraz fazlasını yaptık. 110 kilometresi bitti. Zap suyunun geçtiği vadide, Başkale’den Hakkari’ye Yüksekova’ya giderken 2 tane 3 bin 200 metrelik tünel yapıyoruz. O zor arazinin tamamını otoyol kalitesinde bölünmüş yol yapıyoruz. Bunlar niçin yapılıyor; bölgeye canlılık getirmek, hayat getirmek, terörün istismar alanını ortadan kaldırmak” diye konuştu.

Related articles

Recent articles

spot_img