21.1 C
New York kenti

VLCC Dream II colission with cargo ship MSC Alexandra in Singapore Strait

Published:

Dream II adlı Panama Bayraklı VLCC tanker şle MSC Alexandra adlı konteyner gemisi 3 Ağustos günü akşam saatlerinde Singapur Boğazında çarpıştı.
Çarpışma sonrasında Dream II adlı tanker baş bodoslamasından hasar görürken MSC Alexandra adlı konteyner gemisinin iskele kıç bordasından hasarlandığı bildirildi.
Ayrıca, Mediterranean Shipping firmasına ait MSC Alexandra adlı 366 metre uzunluğundaki konteyner gemisinden 10 adet boş konteynerin çarpışma esnasında gemiden düştüğü; 6 sının denize 4 ünün ise gemiye çarpan Dream II tankerinin başüstü güvertesine düştüğü öğrenildi.
Singapur Denizcilik ve Liman Dairesi (MPA) tarafından yapılan açıklamada her iki geminin de dengeli bir durumda Singapur açıklarında demirletildiği belirtildi.
Sebarok Adası’nın 3 Km açığında meydana gelen kazadan önce, MPA Liman Kontrol Merkezi tarafından her iki gemi kaptanının çarpışma riski içerisinde bulundukları yönünde uyarıldığı gelen bilgiler arasında.
Kazada her iki gemi mürettebatından yaralanan olmazken deniz kirliliği de rapor edilmedi.
İran’a ait 333 metre uzunluğundaki 2008 yılı yapımı Dream II adlı VLCC tankerin Çin’den Harg Adası’na gitmekte olduğu bildiriliyor.
Kazanın AIS kaydının videosu ilginç görüntüler ortaya çıkardı.
Kaza öncesi trafik ayırım hattında ilerleyen Dream II adlı tanker, sancak tarafından 90 derece açıyla MSC Alexandra’yı görüyor. MSC Alexandra trafik ayırım şeridini 90 derecelik açıyla geçmek isterken Dream II adlı tankeri iskelesinde görülen gemi pozisyonuna sokuyor. T pozisyonuna geliniyor ve bu esnada, Dream II ile çarpışmaktan kurtulmak için MSC alekandra rotasını iskeleye değiştiriyor. Ancak bu manevra yeterince etkili olamıyor ve Dream II adlı tanker MSC Alexandra’ya iskele kıç omuzluk abir edilen bölgeden çarpıyor. Çarpmadan sonra tanker de iskele dönüşüne doğru sürüklenmeye başlıyor.

VLCC (Very Large Crude Carrier) Dream II and container ship MSC Alexandra collided in the Singapore Strait, about 3 km South-East of Sebarok Island. Both are Panama-flagged vessels.

Full story of the collision:
https://www.vesselfinder.com/news/6853-VLCC-Dream-II-and-Container-Ship-MSC-Alexandra-collide-in-the-Singapore-Strait-Video

DREAM II ship details:
https://www.vesselfinder.com/vessels/DREAM-II-IMO-9356593-MMSI-374523000

Current position of DREAM II:
https://www.vesselfinder.com/?imo=9356593

MSC ALEXANDRA ship details:
https://www.vesselfinder.com/vessels/MSC-ALEXANDRA-IMO-9461374-MMSI-371753000

Current position of MSC ALEXANDRA:
https://www.vesselfinder.com/?imo=9461374

Place of the collision:
https://www.vesselfinder.com/?lat=1.16283&lon=103.81461&zoom=11

Video copyrighted by: https://www.vesselfinder.com/ and can not be distributed without an appropriate accreditation with a backlink to www.vesselfinder.com

For AIS position data inquiries:
https://www.vesselfinder.com/historical-ais-data

Connect with VesselFinder
Web: https://www.vesselfinder.com/
Email: info@vesselfinder.com
Facebook: https://www.facebook.com/VesselFinder
Twitter: https://twitter.com/VesselFinder

Related articles

Recent articles

spot_img